Paslanmaz Çelik 316L
Serviço de impressão 3D online
Obtenha cotações online instantâneas para peças em mais de 80 materiais metálicos e plásticos. Envio gratuito em todos os pedidos dos EUA. Certificado ISO 9001:2015, ISO 13485 e AS9100D.Começar Uma Nova Cotação de Impressão 3D
Tipo de ficheiro: STL, STP, STEP
Privacidade: Todos os seus arquivos estão seguros conosco. Leia nossa política de privacidade.316L paslanmaz çelik, düşük karbon, austenitik bir alaşımdır ve kimyasallara, asitlere ve yüksek sıcaklıklara karşı olağanüstü direnci nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Biyo-uyumlu, gıda sınıfı bir malzeme olarak, havacılık, tıbbi implantlar, kalıplar, prototipler ve lüks mücevherler için idealdir. Zorlu koşullarda da dayanıklılık ve esneklik korur, bu da fonksiyonel ve son kullanım parçaları için güvenilir bir seçim haline getirir.
Yüzey Özellikleri
Yüzey Pürürlüğü (Kumlama Hali): ≥6 μm
Baskı Yapılmış Durum
Sertlik: 93±3 HRB-Çekme Dayanımı: 700±100 MPa-Yield Dayanımı: 510±100 MPa-Uzama: 35±10%
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: 93±3 HRB-Çekme Dayanımı: 720±100 MPa-Yield Dayanımı: 520±100 MPa-Uzama: 32±10%
Max. Part Size:
420mm × 420mm × 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Hava, buhar, su, asitler ve alkallerde mükemmel korozyon direnci.
② 900°C'ye kadar yüksek sıcaklık direnci.
③ Tıbbi ve gıda sınıfı uygulamalar için onaylı.
④ İşlem sonrası mekanik özelliklerini korur.
Dezavantajlar
① Görünür yüzey dokusu (Ra ~10 μm); küçük çukurlar ve katman hatları görünebilir.
② Daha yüksek yoğunluk (7.9 g/cm³); hafif uygulamalar için uygun değil.
① Hava, buhar, su, asitler ve alkallerde mükemmel korozyon direnci.
② 900°C'ye kadar yüksek sıcaklık direnci.
③ Tıbbi ve gıda sınıfı uygulamalar için onaylı.
④ İşlem sonrası mekanik özelliklerini korur.
Dezavantajlar
① Görünür yüzey dokusu (Ra ~10 μm); küçük çukurlar ve katman hatları görünebilir.
② Daha yüksek yoğunluk (7.9 g/cm³); hafif uygulamalar için uygun değil.
AlSi10Mg, mükemmel mukavemet-ağırlık oranı, iyi iletkenliği ve güvenilir mekanik özelliklere sahip hafif bir alüminyum alaşımdır. Düşü yoğunluğu ve büyük maliyet etkinliğiyle bilinen bu alaşım, havacılık, otomotiv ve elektronikte karmaşık geometriler, ısıya dayanıklı parçalar ve fonksiyonel prototipler için idealdir.
Yüzey Özellikleri
Yüzey Pürüzlülüğü: ≥7 μm-Alev Direnci: V0
Basılmış Durum
Sertlik: 69±3 HRB-Çekme Mukavemeti: 440±50 MPa-Yield Mukavemeti: 240±50 MPa-Uzama: 6±3%-Çekme Modülü: 2200–2770 MPa-Eğilme Mukavemeti: 77–144 MPa
Isıl İşlemden Sonra
Sertlik: 63±3 HRB-Çekme Mukavemeti: 320±50 MPa-Yield Mukavemeti: 210±50 MPa-Uz
Max. Part Size:
427mm × 527mm × 460mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Karmaşık parça üretimi için maliyet etkin.
② Geleneksel döküm alüminyumdan daha yüksek mukavemet.
③ ≤100 mm parçalar için hızlı teslim süresi (48 saat kadar hızlı).
④ Büyük format baskıyı destekler (en fazla 427 × 527 × 460 mm); teslim süresi için satış ile iletişime geçin.
Dezavantajlar
① Basılmış durumda nispeten düşük uzama.
② Maksimum ısı direnci 200 °C ile sınırlı.
③ Hafif yüzey porozitesi ve katman dokusu (Ra ~10 μm).
① Karmaşık parça üretimi için maliyet etkin.
② Geleneksel döküm alüminyumdan daha yüksek mukavemet.
③ ≤100 mm parçalar için hızlı teslim süresi (48 saat kadar hızlı).
④ Büyük format baskıyı destekler (en fazla 427 × 527 × 460 mm); teslim süresi için satış ile iletişime geçin.
Dezavantajlar
① Basılmış durumda nispeten düşük uzama.
② Maksimum ısı direnci 200 °C ile sınırlı.
③ Hafif yüzey porozitesi ve katman dokusu (Ra ~10 μm).
Titanyum alaşımı TC4, Ti6Al4V olarak da bilinir, mükemmel mekanik özellikler, biyouyumluluk ve korozyon direnci ile orta-yüksek α-β fazlı titanyum alaşımdır. Havacılık, tıp ve kimya endüstrilerinde yaygın olarak kullanılır.
Baskı Halinde
Yüzey pürüzlülüğü (kumlama) ≥7μm-Sertlik: HRC 38±3-Yield mukavemeti: 1050±50 MPa-Uzama: 7±3%-Çekme mukavemeti: 1230±50 MPa
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: HRC 35±3-Yield mukavemeti: 950±50 MPa-Uzama: 13±3%-Çekme mukavemeti: 1015±50 MPa
Önemli Notlar
"Baskı halinde" ham üretilmiş durumu vurgular.-"Isıl işlem sonrası" teknik doğruluk için "ısıtılmış" ile değiştirildi.-Birimler ISO/ASTM standartlarına uygundur (örneğin, MPa değil Mpa).
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① 1230 ± 50 MPa çekme mukavemeti ile yüksek dayanıklılık.
② Düşük yoğunluk (4.5 g/cm³), hafif bileşenlerin mümkün kılması.
③ 400 °C'ye kadar mükemmel ısı direnci.
④ Üstün korozyon direnci, zorlu ortamlar için ideal.
Dezavantajlar
① Küçük yüzey çukurları ve katman hatları mevcut olabilir.
② Yüzey pürüzlülüğü genellikle Ra 10 civarındadır; daha pürüzsüz bir yüzey için son işleme gerekebilir.
① 1230 ± 50 MPa çekme mukavemeti ile yüksek dayanıklılık.
② Düşük yoğunluk (4.5 g/cm³), hafif bileşenlerin mümkün kılması.
③ 400 °C'ye kadar mükemmel ısı direnci.
④ Üstün korozyon direnci, zorlu ortamlar için ideal.
Dezavantajlar
① Küçük yüzey çukurları ve katman hatları mevcut olabilir.
② Yüzey pürüzlülüğü genellikle Ra 10 civarındadır; daha pürüzsüz bir yüzey için son işleme gerekebilir.
17-4PH, mükemmel korozyon direnci, oda sıcaklığında yüksek çekme mukavemeti ve iyi kaynaklanabilirliği ile bilinen bir çökeltme sertleştirilmiş paslanmaz çeliktir. Genellikle lastik kalıp üretimi, tıbbi uygulamalar ve çeşitli endüstriyel takım senaryolarında yaygın olarak kullanılır.
Baskı Hali
Yüzey pürüzlülüğü (kumlama): ≥6 μm-Sertlik: HRB 94±3-Çekme mukavemeti: 900±100 MPa-Yield mukavemeti: 560±100 MPa-Uzama: 28±2%
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: HRB 41±3-Çekme mukavemeti: 1300±100 MPa-Yield mukavemeti: 1100±100 MPa-Uzama: 16±2%
Önemli Notlar
"Baskı hali" doğrudan metal lazer sinterlenmiş (DMLS) durumunu ifade eder-H900 ısıl işlem koşulu gösterilmiştir (çözülme + yaşlandırma)-Sertlik baskı halinde ~HRC 38 / işlemden sonra ~HRC 22'ye dönüşür
Max. Part Size:
320mm × 360mm × 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Isıl işlem sonrası 1310 MPa'ye kadar yüksek çekme mukavemeti.
② Yüksek yüzey sertliği, ~41 HRC'ye ulaşır.
③ İyi termal kararlılık, 400 °C'ye kadar performans.
Dezavantajlar
① Isıl işlem sonrası uzama azalır (≤16%).
② İşlemden sonra çok düşük veya ihmal edilebilir manyetizma.
① Isıl işlem sonrası 1310 MPa'ye kadar yüksek çekme mukavemeti.
② Yüksek yüzey sertliği, ~41 HRC'ye ulaşır.
③ İyi termal kararlılık, 400 °C'ye kadar performans.
Dezavantajlar
① Isıl işlem sonrası uzama azalır (≤16%).
② İşlemden sonra çok düşük veya ihmal edilebilir manyetizma.
Alüminyum 6061, hafif, yüksek mukavemetli bir alaşımdır ve mükemmel işlenebilirlik, kaynaklanabilirlik ve korozyon direnci özellikleri vardır. Bu, 3D baskı için en popüler alüminyum malzemelerden biridir ve özellikle iyi yüzey kalitesi ve mekanik performans gerektiren parçalar için uygundur.
Baskı Durumu
Yüzey pürüzlülüğü (kumlama):≥7μm-Sertlik:90±10HRB-Çekme mukavemeti:260±40MPa-Yield mukavemeti:202±40MPa-Uzama:14±5%
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik:120±30HRB-Çekme mukavemeti:300±20MPa-Yield mukavemeti:250
Max. Part Size:
350mm × 400mm × 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Mükemmel işlenebilirlik; işlemek ve şekillendirmek kolaydır.
② Düşük yoğunlukta hafif; hassas ağırlık uygulamaları için idealdir.
③ Dayanıklılık ve görünümü artırmak için anodizasyon, elektroforez ve diğer yüzey işlemlerini destekler.
Dezavantajlar
① Düşük ısı direnci; maksimum servis sıcaklığı 120°C'dir.
② Hafif yüzey porozitesi ve görünür katman hatları; tipik yüzey pürüzlülüğü yaklaşık Ra ~10 μm.
① Mükemmel işlenebilirlik; işlemek ve şekillendirmek kolaydır.
② Düşük yoğunlukta hafif; hassas ağırlık uygulamaları için idealdir.
③ Dayanıklılık ve görünümü artırmak için anodizasyon, elektroforez ve diğer yüzey işlemlerini destekler.
Dezavantajlar
① Düşük ısı direnci; maksimum servis sıcaklığı 120°C'dir.
② Hafif yüzey porozitesi ve görünür katman hatları; tipik yüzey pürüzlülüğü yaklaşık Ra ~10 μm.
Ultra yüksek mukavemet, tokluk ve stabiliteye sahip bir maraj çeliği, kalıplar, dövmeler ve havacılık araçları için idealdir.
Baskı Hali
Yüzey pürüzlülüğü (kumlama) ≥7μm-Sertlik: HRC 38±3-Yield mukavemeti: 1050±50 MPa-Uzama: 7±3%-Çekme mukavemeti: 1230±50 MPa
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: HRC 52±2-Yield mukavemeti: 1950±100 MPa-Uzama: 5±2%-Çekme mukavemeti: 2100±100 MPa
Önemli Notlar
"Baskı hali" ham üretim halini vurgular.-Isıl işlem mukavemeti önemli ölçüde artırır ama sünekliği azaltır.-Kalıp ve takım yapımında yaygın olarak kullanılır.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Yaşlandırma işleminden sonra yüksek mukavemet ve sertlik; takım ve kalıplar için ideal.
② İyi boyutsal stabilite ve kaynaklanabilirlik.
③ İnce cidarlı yapılar ve karmaşık geometriler için uygundur.
Dezavantajlar
① Düşük korozyon direnci; son işlem veya kaplama gerektirir.
② Baskıdan sonra yüksek artık gerilim; ısıl işlem şarttır.
① Yaşlandırma işleminden sonra yüksek mukavemet ve sertlik; takım ve kalıplar için ideal.
② İyi boyutsal stabilite ve kaynaklanabilirlik.
③ İnce cidarlı yapılar ve karmaşık geometriler için uygundur.
Dezavantajlar
① Düşük korozyon direnci; son işlem veya kaplama gerektirir.
② Baskıdan sonra yüksek artık gerilim; ısıl işlem şarttır.
Yüksek termal/elektriksel iletkenlik ve dayanıklılık sunan bir bakır alaşımı, elektrodlar ve soğutma kanallarında yaygın olarak kullanılır.
Baskı Halinde
Yüzel pürüzlülüğü (kumlama) ≥8μm-Sertlik: 80±10 HRB-Yield mukavemeti: 200±20 MPa-Uzama: 18±5%-Çekme mukavemeti: 250±20 MPa
Isı İşleminden Sonra
Sertlik: 110±10 HRB-Yield mukavemeti: 400±20 MPa-Uzama: 10±3%-Çekme mukavemeti: 470±20 MPa
Önemli Notlar
Isı işlemi mukavemeti ve iletkenliği artırır.-Yüksek sıcaklık uygulamaları için yüzey oksidasyonu bir endişedir.-Soğutma takozları ve elektrodlarda kullanılır.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Mükemmel termal ve elektriksel iletkenlik; ısı transfer bileşenleri için idealdir.
② Yaşlandırma işleminden sonra iyi mekanik dayanıklılık.
③ Konformal soğutma takozları ve elektrodlar için uygundur.
Dezavantajlar
① Oksidasyona yatkın; yüzey koruması gerekebilir.
② Uzama sınırlı; baskı halinde kırılgan.
① Mükemmel termal ve elektriksel iletkenlik; ısı transfer bileşenleri için idealdir.
② Yaşlandırma işleminden sonra iyi mekanik dayanıklılık.
③ Konformal soğutma takozları ve elektrodlar için uygundur.
Dezavantajlar
① Oksidasyona yatkın; yüzey koruması gerekebilir.
② Uzama sınırlı; baskı halinde kırılgan.
İyi aşınma ve korozyon direncine sahip kalay bronz alaşımı, rulmanlar, yataklar ve yapısal parçalar için uygundur.
Baskı Hali
Yüzey pürüzlülüğü (kum fırlatma) ≥8μm-Sertlik: 80±10 HRB-Yield mukavemeti: 200±20 MPa-Uzama: 18±5%-Çekme mukavemeti: 250±20 MPa
Isıl İşlemden Sonra
Sertlik: 110±10 HRB-Yield mukavemeti: 400±20 MPa-Uzama: 10±3%-Çekme mukavemeti: 470±20 MPa
Önemli Notlar
Isıl işleme mukavemeti ve iletkenliği artırır.-Yüksek-sıcaklık uygulamaları için yüzey oksidasyonu bir endişedir.-Soğutma parçaları ve elektrodlar için kullanılır.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Mükemmel korozyon ve aşınma direnci.
② İyi dökülebilirlik ve basınç direnci.
③ Rulman yatakları ve rulmanlar gibi deniz ve makine parçaları için uygundur.
Dezavantajlar
① Orta derecede mukavemet; yüksek-yük uygulamaları için uygun değildir.
② Yüksek hassasiyetli kullanım için yüzey pürüzlülüğü cilalama gerektirir.
① Mükemmel korozyon ve aşınma direnci.
② İyi dökülebilirlik ve basınç direnci.
③ Rulman yatakları ve rulmanlar gibi deniz ve makine parçaları için uygundur.
Dezavantajlar
① Orta derecede mukavemet; yüksek-yük uygulamaları için uygun değildir.
② Yüksek hassasiyetli kullanım için yüzey pürüzlülüğü cilalama gerektirir.
Yüksek sıcaklıklarda mükemmel mukavemet ve yorgunluk direncine sahip, nikel temelli süper alaşım, türbinler ve motorlar için idealdir.
Baskı Yapılmış Durum
Yüzey pürüzlülüğü (kum fırlatma) ≥7μm-Sertlik: HRC 30±3-Yield mukavemeti: 850±40 MPa-Uzatma: 20±4%-Çekme mukavemeti: 980±40 MPa
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: HRC 42±2-Yield mukavemeti: 1250±50 MPa-Uzatma: 13±3%-Çekme mukavemeti: 1450±50 MPa
Önemli Notlar
Isıl işlem sonrası mükemmel yüksek-sıcaklık mukavemeti.-Havacılık kullanımı için hassas termal döngüler gerektirir.-Inconel 718 (Çin GB/T kodu) ile eşdeğer.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Yüksek sıcaklıklarda yüksek mukavemet ve yorgunluk direnci.
② Mükemmel oksidasyon ve korozyon direnci.
③ Havacılık türbinleri, motor parçaları ve yüksek gerilimli bileşenler için ideal.
Dezavantajlar
① Yüksek sertlik nedeniyle baskı sonrası işleme zordur.
② Baskı sırasında eğilme riski; kontrollü işlem parametreleri gerektirir.
① Yüksek sıcaklıklarda yüksek mukavemet ve yorgunluk direnci.
② Mükemmel oksidasyon ve korozyon direnci.
③ Havacılık türbinleri, motor parçaları ve yüksek gerilimli bileşenler için ideal.
Dezavantajlar
① Yüksek sertlik nedeniyle baskı sonrası işleme zordur.
② Baskı sırasında eğilme riski; kontrollü işlem parametreleri gerektirir.
Aşınma direnci ve biyouyumlu olmasıyla bilinen kobalt tabanlı bir alaşım, implantlar, diş parçaları ve havacılık araçlarında kullanılır.
Basılmış Durum
Yüzey pürüzlülüğü (kumlama) ≥9μm-Sertlik: HRC 42±3-Yield mukavemeti: 780±40 MPa-Uzama: 8±2%-Çekme mukavemeti: 980±40 MPa
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: HRC 47±3-Yield mukavemeti: 950±40 MPa-Uzama: 10±3%-Çekme mukavemeti: 1150±40 MPa
Önemli Notlar
Biyouyumlu ve yüksek korozyon direnci.-Diş, ortopedi ve havacılık sektörlerinde kullanılır.-Sertlik nedeniyle cilalama zordur.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Mükemmel biyouyumluluk ve korozyon direnci.
② Yüksek sertlik ve aşınma direnci; implantlar için ideal.
③ Yüksek sıcaklıklarda iyi mukavemet.
Dezavantajlar
① Sertlik nedeniyle cilalama zordur.
② Basılmış durumda kırılgan; gelişmiş esneklik için ısıl işlem gerektirir.
① Mükemmel biyouyumluluk ve korozyon direnci.
② Yüksek sertlik ve aşınma direnci; implantlar için ideal.
③ Yüksek sıcaklıklarda iyi mukavemet.
Dezavantajlar
① Sertlik nedeniyle cilalama zordur.
② Basılmış durumda kırılgan; gelişmiş esneklik için ısıl işlem gerektirir.
Mükemmel korozyon direnci ve biyo uyumluluklu saf titanyum, tıbbi, kimyasal ve deniz kullanımları için idealdir.
Baskı Hali
Yüzük pürüzlülüğü (kum fırlatma) ≥7μm-Sertlik: 160±10 HV-Yield mukavemeti: 300±20 MPa-Uzama: 30±5%-Çekme mukavemeti: 450±30 MPa
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: 170±10 HV-Yield mukavemeti: 320±20 MPa-Uzama: 32±4%-Çekme mukavemeti: 470±30 MPa
Önemli Notlar
Düşük mukavemet ancak üstün biyo uyumluluk ve korozyon direnci.-Kimyasal işleme ve implantlarda yaygın.-Yüksek sıcaklıklarda oksijen ile reaksiyona girer.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Üstün korozyon direnci ile yüksek saflıkta titanyum.
② Hafif ve yüksek biyo uyumluluk; tıbbi ve kimyasal kullanım için uygundur.
③ İyi şekillendirilebilirlik ve kaynaklanabilirlik.
Dezavantajlar
① Alaşımlı titanyum sınıfları ile karşılaştırıldığında düşük mukavemet.
② Yüksek sıcaklıklarda reaktif; inert atmosfer işleme gerektirir.
① Üstün korozyon direnci ile yüksek saflıkta titanyum.
② Hafif ve yüksek biyo uyumluluk; tıbbi ve kimyasal kullanım için uygundur.
③ İyi şekillendirilebilirlik ve kaynaklanabilirlik.
Dezavantajlar
① Alaşımlı titanyum sınıfları ile karşılaştırıldığında düşük mukavemet.
② Yüksek sıcaklıklarda reaktif; inert atmosfer işleme gerektirir.
Aşırı yoğunluklu, aşırı ısı direnci ve mukavemeti olan bir metal, havacılık, elektronik ve yüksek sıcaklık kalıplama uygulamalarında kullanılır.
Baskı Halinde
Yüzey pürürlüğü (kum fırlatma) ≥10μm-Sertlik: 450±30 HV-Yield mukavemeti: 800±50 MPa-Uzama: 3±1%-Çekme mukavemeti: 900±50 MPa
Isıl İşlem Sonrası
Sertlik: 500±30 HV-Yield mukavemeti: 850±50 MPa-Uzama: 4±1%-Çekme mukavemeti: 950±50 MPa
Önemli Notlar
Son derece yüksek yoğunluk ve erime noktası.-Kötü süneklik; işleme sırasında kolayca çatlar.-Aşırı ısı ve radyasyon kalkanı için ideal.
Max. Part Size:
350mm x 400mm x 360mm
Tolerance and Precision:
±200μm veya ±0.2%
Avantajlar
① Çok yüksek erime noktası (~3420°C) ve yoğunluk.
② Mükemmel aşınma ve ısı direnci.
③ Radyasyon kalkanı, havacılık ve elektrik uygulamaları için ideal.
Dezavantajlar
① Son derece kırılgan; işlenmesi veya son işleme zordur.
② Yazdırma sırasında yüksek artık gerilim ve çatlama riski.
① Çok yüksek erime noktası (~3420°C) ve yoğunluk.
② Mükemmel aşınma ve ısı direnci.
③ Radyasyon kalkanı, havacılık ve elektrik uygulamaları için ideal.
Dezavantajlar
① Son derece kırılgan; işlenmesi veya son işleme zordur.
② Yazdırma sırasında yüksek artık gerilim ve çatlama riski.






.png)


.png)



